Budeme k tomu potrebovať takzvané emulátory, ktoré sú voľne dostupné na internete. Budeme sa zaoberať následovnými:
1. Ak chceme hrať hry zo Sony Playstation 1, budeme potrebovať emulátor epsxe.
2. Pokiaľ chceme hrať rovno hry Playstation 2, nájdeme emulátor s názvom pcsx2.
3. Na hranie PSP hier použijeme emulátor ppsspp.
4. Obľúbený emulátor je dolphin, ktorý emuluje hry z Nindeno Gamecube a Wii.
5. Ak cítite ozajstnú nostalgiu a chcete hrať arkádové klasiky z 80tich rokov, pre Vás je určený emulátor virtuanes.
Emulátor epsxe – Najskôr musíme stiahnuť bios, bez ktorého emulátor nepôjde. Ďalej stiahneme pluginy, ktoré emulujú video, zvuk, joystick, pamäťové karty. Bios dáme do priečinka bios, pluginy do priečinka plugins. Otvoríme emulátor, klikneme na config a wizard guide. Pomocou tohto si vyberieme pluginy. Ak chceme každý plugin nadstaviť, napr. nadstaviť grafiku, ovládanie, pri každom plugine klikneme config. Ak chceme spustiť hru, klikneme file a run ISO. Následovne vyberieme hru.
K emulátoru pcsx2 takisto potrebujeme bios aj pluginy. V tomto emulátore sa dá takisto nadstaviť grafika, pomer obrazovky, shaders, ovládanie. Je tu aj jedna zaujímavá vecička. Ak sa Vám zdá, že hra ide pomaly, pomocou tohto emulátora môžete použiť hacky rýchlosti a regulovať rýchlosť hry.
Program ppsspp sa Vám bude zdať zatiaľ najjednoduchší a máte pravdu. Program spustíte, máte prehľadný emulátor, v ktorom jednoducho spustíte Vašu psp hru. Tento program je ozaj šikovný. Ak chcete, môžete skúsiť zmeniť predvolené nadstavenia, v prípade, že chcete lepšiu grafiku. Ale to záleží od toho, koľko Váš počítač znesie.
Dolphin má skvelú kompatilibitu s väčšinou novodobých počítačov. Emulátor je takisto jednoduchý a môžte hrať na ňom aj Gamecube hry, aj Wii. Lenže pri Wii hrách býva problém kvôli netradičnému joysticku. Ale hry, ktoré vyžadujú klasický joystick, pôjdu skvele.
A na záver virtuanes. Program je z týchto najjednoduchší, takisto najkompatibilnejší. Avšak môžte si na ňom zahrať iba 8 bitové hry. Ale mňa osobne to dosť baví.