Botanická záhrada na balkóne

Ak chcete dať svojmu balkónu väčší zmysel, premeňte ho na malú botanickú záhradu.
Záhrada na balkóne, to znamená, že v kvetináčoch nebudete pestovať iba zopár muškátov a maximálne nejaké bylinky na varenie, ale ozajstnú zeleň so všetkým čo k tomu patrí. Tým máme na mysli napríklad i vodné rastliny. Ak chcete, aby to u vás vyzeralo takto, nemusíte mať extrémne veľký balkón. Ten na videu nemá viac ako štyri metre štvorcové. Možno si hovoríte, že zábery pochádzajú z oblasti, kde je teplo po celý rok. Poznáme však mnoho rastlín, ktoré zvládnu zimu bez problémov aj u nás. Základom je, aby ste priestor využili čo najefektívnejšie. Taktiež nemusíte celú plochu zapratať vodou, avšak malé jazierko si môžete zriadiť bez najmenších problémov.

Ak sa do takéhoto „projektu“ rozhodnete pustiť, začnite tým, že svoj balkón dostanete do formy. To znamená, že ho tak trochu prerobíte a vylepšíte. Ak by ste sa totiž rozhodli pestovať trváce rastliny, ktoré po nejakom čase dorastú do väčších rozmerov, rekonštrukcia by bola veľmi náročná a nepraktická. Začnite od podlahy, pokračujte smerom nahor, teda omietkami, alebo iba novým náterom farby. Určite nezabudnite ani na balkónové zábradlie lmmont.sk. To je totiž dôležité nie len z estetického, ale taktiež praktického hľadiska. Táto časť balkónu, bude v podstate jednou z najväčších opôr pre vaše rastliny. Preto nešetrite a zainvestujte do kvalitného produktu. Navyše staré a rozhegané zábradlie nie je ani tou najbezpečnejšou záležitosťou.

zábradlí na balkon.jpg

Ak bude váš balkón vyzerať ako zo škatuľky, môžete začať so záhradkárčením. V tomto článku vám nepovieme ako presne postupovať. Ono by to ani nešlo. Pestovať môžete totiž čokoľvek. Všetko závisí od vášho vkusu a možností vášho balkónu. Hovoríme najmä o jeho orientácii na danú svetovú stranu a do istej miery aj o jeho veľkosti. Aj keď, ako sme si ukázali vyššie, veľkosť v tomto smere naozaj až tak nerozhoduje.