Hračky, ktoré rastú s deťmi


Väčšina rodičov si želá, aby sa ich dieťa hlavne dokázalo s hračkou zabaviť a rozvíjala ho, zároveň by mala byť zdravotne nezávadná.U tých najmenších je dôležité, aby nemala žiadne malé časti, ktoré by mohlo bábätko prehltnúť alebo sa s tým dáviť. Základným vodítkom pre výber hračiek je vek dieťaťa. Kombinácia zábavy, primerané miery úsilia a zrozumiteľnosti je nutnou podmienkou, aby bolo dieťa k hre s danou hračkou motivované, užívalo si ju a mnohému sa naučilo.
dřevěná desková hra
Aké hračky teda kúpiť pre jednotlivé vekové skupiny?
Predškoláci (2-6 rokov)
V tomto období sa naši malí veľmi rýchlo vyvíjajú a s tým stúpajú ich schopnosti a zručnosti. U dvoch až štvorročných detí by sme mali dbať na rozvíjanie hrubej i jemnej motoriky. Ďalej by sme sa mali zamerať na zmyslové vnímanie, podporovať rozvoj slovnej zásoby a komunikácie, emočnú inteligenciu, a pod. Tieto deti majú silnú chuť tvoriť, objavovať a skúmať. Pre rodičov je to veľmi náročné obdobie, pretože musia svojich drobčekov neustále strážiť. Väčšinou sú silne deštruktívne, majú tendenciu všetko rozoberať, hádzať s vecami a niekedy idú na to aj násilnú formou a ak sa im to nepodarí, majú záchvaty hnevu. Nám dospelým nezostáva nič iné, než to jednoducho prežiť.
plyšoví medvědi
Mali by sme im umožniť stavať, k tomu sú najvhodnejšie kocky a stavebnice. Pre tie staršie tak od štyroch rokov sa už hodia aj jednoduché doskové a kartové hry, vďaka ktorým rozvíjate logické myslenie, rozpoznávanie farieb a tvarov alebo napríklad počítanie. Konečne ste sa dočkali, už si vedia hrať aj sami a nepotrebujú vašu neustálu pozornosť. Radi pri svojom vyvádzaní napodobňujú dospelých, napríklad pre dievčatká sa treba hodí kuchynka s riadom. Chlapcov skôr bavia dinosaury alebo vláčiky.

Deti mladšieho školského veku (6-11 rokov)
Váš chrobáčik už vyrástol a ide prvýkrát do školy. Aj teraz mu môžete pomôcť vďaka hrám, aby ho bavilo učenie. Pochopí tak napríklad princíp počítania a čítania. Vždy nie nadarmo už učil Jan Amos Komenský pomocou hesla škola hrou. Hlavne by ste ich mali podporovať vo všetkom, čo robia. Môžete voliť aj spoločenské hry s náročnejšími pravidlami. Po ôsmom roku by sme sa už mali zamerať na to, čo dieťa baví a v tom ho ďalej rozvíjať.
 kostky s písmenky
Deti staršieho školského veku (12-15 rokov)
Teraz ide dopredu najviac abstraktné myslenie a dokážu sa dlhšie sústrediť na hru. Postupne tiahnu čím ďalej viac k spoločenským hrám, u ktorých si užijú hromadu srandy. Alebo idú radšej von za kamarátmi. V tomto období navštevujú rad krúžkov, ktoré sa zameriavajú buď na šport, kreativitu alebo hudobnú výchovu. U chlapcov je to najčastejšie futbal alebo hokej, u dievčatiek výtvarná výchova alebo balet. Fascinuje je dobrodružstvo a tajomno.

Či už máte akokoľvek staré deti, hlavne by mali mať na blízku vás a ani nezáleží na tom, ako si budete hrať. Niekedy stačí len obrázková knižka alebo kniha s rozprávkami a váš príjemný hlas, ktorý im vyčarí úsmev na perách.