Práve ste postavili svoj rodinný dom? Rozmýšľate ako dať najavo priateľom, že už bývate vo vlastnom? Chcete, aby sa vaši známi zabavili, najedli a zároveň ich túžite aj previesť po dome? Nič nie je ideálnejšie ako poriadna vydarená grilovačka! Pozvite čo najviac ľudí do vašej záhradky a ugrilujte spolu vyberané špeciality.
Grilovanie je spoločenská záležitosť. Kvôli nemu sa ľudia stretávajú a utužujú sa pri ňom vzťahy. Je to síce viac mužská vec, ale dnes sa už vyrábajú aj modely grilov špeciálne upravené pre ženy. Tie majú hneď väčšiu chuť pridať sa pri grilovaní k chlapom popíjajúcim pivo. Stačí krásny gril s unikátnymi dizjnovými tvarmi, ktoré svojim výzorom a funkčnosťou lahodia nielen oku, ale aj jazýčku.
V prípade, že máte veľkú terasu či byt s balkónom, nie je grilovanie úplne vylúčené. Vybavte si povolenie od mesta, aby ste neplatili pokutu a hor sa do toho!!! Ak nechcete nič pokaziť, naučte sa najprv grilovať. Je to ľahké. Tu je pár rád ako správne grilovať.
Osvedčené spôsoby grilovania;
1. Priame a nepriame grilovanie – priame grilovanie predstavuje spôsob, kedyna rošt položíme menšie kúsky mäsa či zeleniny. Nesmie však dôjsť k príliš dlhému styku potraviny s priamym ohňom, aby sa veľmi nespálila. Nie je to zdravé.Väčšie kusy mäsa si žiadajú prípravu nepriamou metódou. Teplo si rozložte na strany grilu a v strede grilu, kde nie je priamy kontakt mäsa s teplotou ho ugrilujte.
2. Ideálna teplota grilu – plynové grily majú teplomery, prípadne termosondy, ukazujúce teplotu vo vnútri grilu. Tam sa ťažko pomýlite. Steaky grilujte pri 180 – 250 stupňoch. Ak máte klasický gril na drevené uhlie, stavte na svoje inštinkty. Tu sa totiž teplota ťažšie zisťuje, a teda aj reguluje. Veľmi dobrú a dlhotrvajúcu výhrevnosť majú brikety, ktoré váš gril rozhorúčia aj na 300 stupňov. Každopádne, existujú teplomery špeciálne určené na meranie tepla v griloch.
3. Vhodná marináda– do misky nalejte trocha oleja, citrónovú šťavu a málo brandy či iný alkohol. Toto vám zaručí, že mäso bude jemné a krehké, na grile sa rýchlo uzavrie a nestratí tak svoju šťavnatosť. Predtým, než mäso položíte na gril, je dobre dosucha ho vytrieť. Zvyšky marinády (hlavne cesnakovej) by sa mohli pripáliť a mäso by zhorklo. Keďže sa marinuje 12 – 24 hodín, je už dostatočne všetkými chuťami, obsiahnutými v marináde nasiaknuté.
4. Ideálna zelenina – kukurica, kukurica a ešte raz kukurica! Obľúbená je aj jarná cibuľka, paprika a cukina. Zelenine stačí olej a soľ.
5. Ryby – toto mäso veľmi ľahko prihorí, keďže jeho doba prípravy je extrémne krátka. Ryby môžete pripravovať na tri rôzne spôsoby. Nepriamo = väčší kus ryby s kosťou dlhšie a pri primeranej teplote. Priamo = filet grilujte krátko (podľa veľkosti a druhu mäsa). Väčšinou sú rybie filety hotové do 8 – 20 minút.
Údenie na cédrovom dreve. Tento spôsob je horúcou novinkou, pochádzajúcou zo severu Ameriky. Ugrilujte takto filet z lososa alebo celé ryby. Čaro spočíva v dreve. Cédrové drevo sa na 20 minút namočí do vody. Následne sa dosucha usuší a naň sa položí okorenený filet. Drevo položte na gril. Je vlhké a prichádza do styku s veľkou teplotou. To spôsobuje, že
toto drevo začne vyparovať cédrovú arómu a údi rybu. Ryba je teda grilovaná a údená zároveň. Pokiaľ ju máte aj namarinovanú, hostia na vás a vašu grilovačku nikdy nezabudnú.
V začiatkoch grilovania na Slovensku boli obľúbené grilovacie suroviny veľmi jednoduché. Išlo o klobásy, slaninu, chlieb, špekačky. Dnes nikam nezmizli. Klasika je klasika. Avšak pridali sa k nim aj luxusnejšie potraviny exotického pôvodu. Doba pokročila a my s ňou. Grilujeme takmer všetko čo sa dá zjesť. V kvalitnom grile, pričom je jedno či je na uhlie alebo na plyn, si dnes ľahko upečieme pizzu alebo dokonca dezert.
Najlepšie zo všetkého však chutí grilovaná zelenina. Pokiaľ je profesionálne pripravená, zaraďujeme ju medzi vrcholové lahôdky a konkuruje dokonca mäsu. Šéfkuchári sa dnes prikláňajú k názoru, že špičkovo urobená zelenina je vždy lepšia ako mäso.