LED svetlá vás oberajú o spánok

O vznik luminiscenčnej diódy, teda „ledky“, sa zaslúžil ruský vedec Žores Ivanovič Alfiorov a vedec z Ameriky Nick Holonyak, ktorý v roku 1962 priviedol teóriu k praxi. Tento vynález má určite viacero výhod, či už ide o pomerne nízku cenu v porovnaní so životnosťou, široký výber a najmä úsporu energie. Ak vymeníte tradičnú 100 wattovú žiarovku za ledku, ročne ušetríte viac ako 20 eur.
Poznáme viacero druhov LED svetla. Najbežnejšie sú infračervené, červené, zelené a modré. Práve modré ledky neznížia len sumu za elektrinu, môžu sa tiež  negatívne podpísať na našom zdraví.

led světlo
 
Prirodzené denné svetlo obsahuje modrú zložku. Tú v bežných žiarovkách nenájdeme. Naopak, modré ledky ju obsahujú vo vysokej miere.
Modré svetlo zabraňuje produkcii hormónu s názvom melatonín.Ten sa vylučuje zásadne v tme. Vďaka melatonínu vieme rozoznať deň a noc, alebo ročné obdobia. Ide o akési vnútorné hodinky. Jeho nedostatok sa okrem narušeného spánku, môže prejaviť aj tvorbou nádorov.
 
Melatonín je takzvaná informačná molekula. Nachádza sa tiež v rastlinách a jednobunkových organizmoch. Prírodnými zdrojmi melatonínu sú najmä banány, paradajky, jačmeň, zázvor, ovsené vločky, alebo ryža. Naopak, protizápalové lieky, kofeín, tabak a antidepresíva, jeho tvorbu výrazne znižujú.
 
Nemusíte teraz vyhodiť všetky LED žiarovky, ktoré svietia na modro. Počas dňa sú pre organizmus neškodné. Ich užívaniu by sme sa ale mali vyhnúť v noci a minimálne hodinu až dve pred spaním. Netýka sa to len žiaroviek, ale aj počítačových monitorov, televízie, či mobilov. V miestnostiach, kde spíme, teda najčastejšie v spálni a detskej izbe, by sme sa teda  mali modrým ledkám úplne vyhnúť. Do kúpeľne a wc taktiež radšej zvoľte mäkké svetlo bez modrej farby, pretože sú to miesta kde chodíme tesne pred spaním a tiež  počas noci.
 
 
 žárovka
 

  • Zaujímavosti o LED svetle

 

  • infračervené žiarovky sú najlacnejšie na výrobu, hneď po nich sú ledky červené. Výroba zelených je asi o 20 percent drahšia a práve modré sú pre výrobcov najdrahšou položkou.
  • Pri starších LED žiarovkách, bolo potrebné ich minimálne vypínanie, pre predĺženie životnosti. Tie dnešné môžeme používať ako klasickú žiarovku.
  • Značková úsporná žiarivka vydrží približne 10 000 zahasnutí a zapnutí. Životnosť ledky sa pohybuje okolo 30 000 hodín, pričom ju neovplyvňuje to,  koľko krát zhasneme alebo zasvietime.
  •