Neviem akú žiarovku vybrať!

Žiarovka od čias Edisona verne sprevádza život človeka. Tak ako kedysi sviečky alebo oheň, či fakle, teraz všade priestory osvetľujú žiarovky. No, povedzme, že niekedy až príliš gýčovo napodobňujú štýl retro v podobe fakieľ, sviečok a iných stredovekých pomôcok. Katastrofa.

žárovka

Ale napriek týmto, mierne povedané, nevhodným pokusom sú dnes aj krásne estetické osvetlenia. Ale o tom inokedy. Dnes sa skúsme zamerať, aké žiarovky vybrať.

Klasická žiarovka

Klasická žiarovka má výhodu asi už len tú, že generáciami sme na ňu najviac zvyknutí. A jej žlté a teplé svetlo považujeme za najpríjemnejšie. Avšak od nejakej úspory energie má veľmi ďaleko. Jediné, čo vie ušetriť je vstupná investícia za jeden kus žiarovky. No keď nám už praskne i desiata žiarovka počas niekoľkých mesiacov, uvedomíme si, že investičné náklady v tomto prípade nie sú až také úsporné. Nehovoriac o jej pomerne vysokej spotrebe elektrickej energie.

Skúsime teda žiarivky

Svetlo zo žiariviek je z ekonomického hľadiska úspornejšie ako svetlo z klasických žiaroviek. Taktiež je možnosť vybrať viaceré farebné spektrá. Tieto žiarivky však majú niekoľko veľkých nevýhod.
Ako prvú by sme spomenuli, že majú určitý čas nábehu, kým naplno svietia. Nie je vhodné ich ustavične zapínať a vypínať, ale je pre ne zdravšie, pokiaľ neprestajne svietia dlhší časový úsek. V opačnom prípade dochádza ku predčasnému opotrebovaniu a zničeniu.
A na záver, ako obrovská nevýhoda je, že ich svetlo kmitá. Takže nie je možné ich používať v priemyselných priestorov.

světla

LED žiarovky

Táto, už tiež nie úplne nová technológia, je úsporne na úplne inej úrovni ako klasické žiarovky a dokonca je úspornejšia aj ako žiarivky. Svetlo nekmitá tak ako žiarivky a taktiež je tu možnosť vybrať z viacerých možností farebného spektra, od teplého žltého svetla, cez biele denné svetlo, až po nepríjemné modré studené svetlo.