Z vyhlášky SR vyplýva, že dezén pneumatík u osobných automobilov má mať hĺbku minimálne 1, 6 mm. Ak toto vaše pneumatiky nespĺňajú, je potreba zakúpiť nové. Ojazdenými pneumatikami si jednak koledujete pokutu od policajtov pri cestnej kontrole, čo je ten lepší prípad, alebo si môžete vyrobiť malér v podobe šmyku na vozovke za nepriaznivých poveternostných podmienkach.
Problémy ojazdených pneumatík je pomerne často vyskytujúca sa „chyba“, ktorú sa dopúšťajú mnohí vodiči osobných automobilov. Veľa vodičov riskuje nebezpečenstvo šmyku alebo prinajlepšom pokuty od policajtov z dôvodu šetrenia peňazí na údržbe automobilu. Záležitosť nových pneumatík nie je lacná záležitosť a aj preto mnoho vodičov túto skutočnosť „ignoruje“. Je to však riskantná hra, ktorá môže skončiť tragicky. Investícia v podobe nových pneumatík z dostatočne hlbokým dezénom môže rozhodovať pri prejazde zákrutou za nepriaznivých poveternostných podmienkach aj pri nízkych rýchlostiach.
Nebezpečenstvo aquaplaningu sa zvyšuje zakaždým, keď je hĺbka dezénu nedostatočná. Tento pojem, ktorý by mal byť známi každému vodičovi sa prejavuje, keď pneumatika stráca svoju priľnavosť a medzi pneumatikou a vozovkou je vrstva vody, ktorú dezén pneumatiky nedokáže dostatočne rýchlo odviesť z pod pneumatiky preč. Riziko aquaplaningu je vysoké vždy, keď máte ojazdené pneumatiky alebo neprispôsobíte jazdu daným poveternostným podmienkam. Preto nikdy nepodceňujte stav vašich pneumatík a zainvestujte do poriadnych, nových pneumatík akoby ste na to mali doplatiť nehodou. Kontrola pneumatík na automobile je veľmi dôležitým faktorom pri predchádzaní nehôd.
Nezabudnite na správne nahustenie pneumatík, ktoré okrem toho, že len posilníte priľnavosť vašich nových, neojazdených pneumatík, predĺžite ich životnosť. Šetrnou jazdou si vaše nové, bezpečné, neojazdené pneumatiky zachováte po dobu aj niekoľkých rokov a vy tak môžete jazdiť bezpečnejšie.