Akcie nie len rastú, ale tiež padajú. Môže prísť ťažké obdobie, kedy sa nedôvera voči akciám zvýši. A tie pôjdu dole. Prepadať panike pri investovaní je ale cestou, ako spoľahlivo prísť o peniaze.
Akcie sú prirodzene volatilné, teda ich ceny rôzne kolíšu. Dlhodobý investor by ale nemal sledovať toto kolísanie, mal by sa skôr zamerať na dlhodobý vývoj firmy: jej ziskovosť a tržby.
2. Diverzifikovať
Pri investovaní nie je rozumné vsádzať všetko na jednu kartu. Investor by mal rozložiť svoju investíciu do viacerých akcií, najlepšie z rôznych odborov. Pri rozložení investície klesá riziko.
3. Zamerať sa na dlhodobejší horizont
V posledných rokoch sa roztrhlo vrece s najrôznejšími spoločnosťami, ktoré ponúkajú možnosť krátkodobo „investovať“ a ešte si na to peniaze požičať. Takýto spôsob zhodnocovania má u neznalých investorov, ktorí nie sú odborníci v technickej analýze (predpovedanie budúceho vývoja na základe zhodnotenia dát poklesu či rastu akcie), negatívne dôsledky. Dlhodobý horizont investovania je výrazne bezpečnejší.
Totižto, pri dlhších horizontoch si investor môže dovoliť rizikovejšie investície do akcií, pretože ich jednorazové výkyvy nie sú v dlhom období dôležité. Napríklad jednodňové pokles o 2 percentá nemá v horizonte 5 a viac rokov žiadny vplyv a bude pravdepodobne kompenzovaný rastom v priebehu investície.
Akú stratégiu zvoliť?
S investovaním je potrebné zvoliť správnu investičnú stratégiu, ktorú je nutné dodržiavať. Niektorí investori napríklad vkladajú svoje peniaze do trendových spoločností. Predstaviteľom takej firmy môže byť Tesla, ktorej sa akcie v roku 2012 predávali za 30 dolárov, súčasná cena dosahuje 320 dolárov. Darilo sa tiež Facebooku alebo Alibabe.
Na burze sa tiež pohybujú investori, ktorí sa snažia analyzovať vnútornú hodnotu akcie a používajú stratégiu hodnotového investovania, ktorá sa snaží odhadnúť to, či sa akcie za súčasnú cenu vôbec oplatí nakúpiť.