Dieťa sa bude musieť naučiť byť zodpovedné, naučiť sa byť spravodlivé a láskavé s prihliadnutím nielen na svoje vlastné záujmy ale aj záujmy svojho domáceho maznáčika.
· Zvieratá nežijú dlho. Mnohé mamičky a otcovia to berú ako argument, aby nedovolili dieťaťu domáce zviera. Je to ale z dobrých motívov, zachrániť dieťa pred stresom a bezprostrednou stratou.
· Okrem vzdelávacích okamihov zviera pomôže dieťaťu zvládnuť svoje psychologické problémy. Vlastniť zviera zlepšuje náladu dieťaťa, čo je mimoriadne dôležité.
· Deti, ktoré majú problémy s rečou, budú profitovať z komunikácie s papagájom. Dieťa samo trénuje a neustále opakuje slová. Neuropatológovia potvrdzujú priaznivé účinky papagájov na deti, ktoré trpia zakoktávaním, neurózami, depresiami a neurodermatitídou. Vtáky pomáhajú zmierniť priebeh všetkých týchto chorôb. Dokazuje sa tiež, že deti, ktoré vyrastali v domácnosti so zvieratami, sú prakticky poistené proti výskytu alergií v dospelosti. Sú optimistickejšie a ľahšie sa prispôsobujú novým okolnostiam.
· Súčasne sa dospelí často neodvážia kúpiť domáce zviera, pretože sú extrémne vystrašení možnosťou infikovať dieťa s nejakou strašnou chorobou zo zvieraťa. Komunikácia dieťaťa s domácimi zvieratami veľmi zriedkavo vedie k infekcii a zároveň napomáha imunite. Ďalším rodičovským strachom je, že dieťa bude infikované červami z mačky alebo psa. Verte nie je to tak jednoduché. Toxakaridy (častejšie u mačiek) a toxokarp (zvyčajne u psov) nemôžu žiť v ľudskom čreve.
· Veľké mínus je, že zviera v dome je ako druhé dieťa. Zviera bude vyžadovať veľkú pozornosť a starostlivosť. Dokonca aj keď súhlasíte so svojím synom alebo dcérou, že sa sami budú starať o domáce zviera, tento proces bude musieť byť kontrolovaný a čiastočne bude ležať na ramenách mamky.
· Čistenie v dome bude oveľa častejšie a ťažšie a to asi deti robiť nebudú…